A biztonság az első!
Várszegi Viktória
2009. május 11.

 A maradék felhígított vegyszert soha ne töltsük italos üvegekbe! Ha a gyermek sokat tartózkodik a kertben, célszerű a biogazdálkodás megvalósítása, az erős vegyszerek mellőzése. (Ne hagyjuk elől a gereblyét, melynek vas részére lépve az óvatlan gyermeket a nyél fejbe vágja, megijeszti, de főleg az éles ásót, kapát, metszőollót, fűrészt, stb.) A kerti létrák a kisgyerekre dőlhetnek, a nagyobbacska, ha fel tud rájuk mászni, leeshet róla.

Értelemszerű, hogy ha kisgyermekünk rendszeresen játszik a kertben, akkor az állataink ürülékét (kutya, macska) naponta többször is takarítanunk kell, állatainkat egy helyre kell szoktatnunk dolguk végzésére. (Ahol egyéb háziállatokat tartanak, pl. baromfi, disznó, kecske, ott szükséges a haszonállatok teljes elkülönítése a kert pihenésre, gyermekek levegőztetésére használt részétől.) Így kertünk esztétikus, szép, könnyen tisztán tartható marad, és természetesen ez nem jelenti azt, hogy a gyermekeket nem kell megismertetnünk az állatokkal.

A terasz kiképzésénél jó, ha füves-növényes rézsű vezet le a kertbe, és nem függőleges teraszfal, amin a gyermek leeshet. Vigyázzunk a kerti és teraszlépcsőkre, még inkább csúszásveszélyesek az esetleges nedvesség miatt, mint a benti lépcsők. Ennek kivédésére a lépcsők kiképzésekor, anyagának, méreteinek megválasztásakor számos lehetőség kínálkozik, kérjünk kertépítőtől tanácsot. A betonozott kerti felületek állandó tisztán-és karbantartásával tudjuk kivédeni a csúszásos baleseteket. (Őszi avar, jég, hó, moha stb. eltakarítása).

Szintén fontos a jó világítás a ház körül, különösen lépcsők, szintkülönbségek esetén. A ház környékén ügyeljünk arra, hogy a vízóra-aknák és csatornák fedelei ne legyenek könnyen elmozdíthatóak, a legjobb lelakatolni őket. Különös elővigyázatosságra van szükség, ha a kertben kút, vagy árammal működő locsolórendszer van. Itt is biztosítani kell, hogy a kút fedelét a már nagyobb gyermek se tudja pl. kíváncsiságból levenni, a locsolórendszer vezérlőegységeit pedig ugyanúgy biztonságossá kell tenni, mint a lakásban működő egyéb elektromos berendezéseket.

A kert biztonságához tartozik a megfelelő zár is, hogy a gyermek ne tudjon a kapun át az utcára kimenni.

A kerti mászókákat, hintát, csúszdát mindig puha felületre, fűre vagy homokra állítsuk, és rendszeres karbantartással védjük ki a kisebb sérüléseket (szálka, rozsda okozta horzsolás, stb.) illetve a nagyobb baleseteket. (hinta láncának elszakadása)

A pancsoló medencékből öntsük ki a vizet, ha már nem használjuk, nagyobb, mély medence esetén használjunk biztonságos takarófedelet. Egészen nagy méretnél alkalmazzunk kifeszített hálót, vagy rekesszük el a medence környékét, hogy a kisgyermek ne tudjon a közelébe jutni. Sohase engedjük a gyermeket egyedül fürödni, vagy a medence csúszós szélén szaladgálni.

A kertben levegőző csecsemő babakocsijára tehetünk vékony rovarhálót, ezzel kivédjük a méh, darázs, stb. csípéseket, a legyeket. Ha gombákat látunk a kertben, azonnal szedjük fel őket, mielőtt ezt kíváncsi gyermekünk megkóstolná. A karókra futtatott növények esetében legyen a karó elég magas, (min. 1, 20m) és jól látható legyen a vége.(Jelölhetjük piros szalaggal, vagy tejfölös dobozzal)

A kinyitható székek, asztalok, nyugágyak felállítását ne bízzuk a gyermekre, könnyen becsípheti az ujját. Kerti sütögetések alkalmával fokozottan kísérjük figyelemmel a gyermekeket, nehogy az alágyújtós folyadék, gyufa, stb. a kezébe kerüljön. Oktassuk arra, hogyan kell óvakodni a tűztől, forró bográcstól, vagy nyárstól.

Külön fejezetet érdemelnek a mérgező, vagy veszélyes növények. A rózsára, málnára, és egyéb tüskés-indás növényekre a totyogó baba figyelmét is érdemes már felhívni. Mérgező vagy izgató növények mellett ne hagyjuk kisgyermekünket felügyelet nélkül, az 1-3 éves gyermek esetleg megkóstolja. Ilyenek pl. a gyöngyvirág, szarkaláb, hortenzia, aranyeső, sáfrány, rododendron, de pl. a szívvirág, gyűszűvirág, boglárka, és a lila akác is. Ha az autót a kertben tartjuk, vagy a garázs előtti rész a kertből megközelíthető, mindig nézzük meg, hol a gyerek, mielőtt elindulnánk. Ha a terep lejt, soha ne hagyjuk nyitva az autót: ha az óvodás gyermek kiengedi a kézi féket, komoly baleset is történhet.

Végezetül néhány jó tanács a környékbeli játszótér használatát illetően: a gyermeket játszóruhában-cipőben vigyük ki, és a saját korosztályának képviselőivel játsszon. A körhintát, mászókát mindig ellenőrizzük, hogy elég stabil-e, nem hiányoznak-e részei. A hintát be lehet-e kapcsolni, ép-e a lánc rajta, stb. Ha nincs elkerítve, ez fokozott figyelmet igényel, megütheti saját gyermekünket, vagy ő is megüthet vele más gyermekeket. Figyelmeztessük a gyermeket, hogy soha ne szaladjon a körhinta vagy hinta alá. A csúszdát ellenőrizzük, hogy sima felületű, repedésmentes, és ne túl magas legyen. Ha a homokozó nagyon piszkos, komoly fertőzéseket okozhat. A fentiek figyelembe vételével sok kellemetlenségtől, balesettől tudjuk megóvni gyermekünket.

Forrás: lhvonal