A biztonság az első 1.
Várszegi Viktória
2009. március 30.

A gyerekszoba biztonsága az apróság első éveiben különösen fontos, mivel ott tölti napjainak legnagyobb részét. Mindjárt ott van a gyerekágy. A mennyiben lehetséges keressük meg a szobában a legvédettebb zugot és oda állítsuk. Külső hideg fal mellé, ablak alá, huzatba ne tegyük. Szilárdan álló, lehetőleg gömbölyített szélű legyen, ez vonatkozik a többi gyerekszobai bútorra is. Felülete egészségre nem ártalmas festékkel, lakkal legyen kezelve. Ha az ágynak leengedhető oldalrácsai vannak, ellenőrizzük, nehogy a gyerek maga is kikapcsolhassa, és becsípje az ujját. Nagyobb csecsemőnél fontos, hogy a rács olyan magasságba kerüljön, hogy a gyerek állva se tudjon kimászni az ágyból. Kis fejecskéjét a rácsra rögzíthető puha fejvédővel óvhatjuk meg az ütéstől ill. az esetleges huzattól. Az ágyneműje lehetőleg ne gyúlékony anyagból készüljön. A párna használatát mellőzük. Ha mégis szükség van rá, akkor a lepedő alá tegyük, nehogy a feje a párna alá kerüljön.
A pelenkázó asztal akkor biztonságos, ha a pelenkázáshoz szükséges holmik a pelenkázó közvetlen közelében vannak, de sohasem fölötte, nehogy ráeshessenek a gyerekre. Baleset forrása lehet az is, ha a mászó, totyogó kisgyerek hozzáfér a hintőporhoz, krémhez, fülpucolóhoz, stb. A pelenkázó szivacsnak legyen pereme, megakadályozza a legurulást. A feje fölé lógatott játékokat erősítsük szilárdan a falhoz úgy, hogy ne érhesse el őket.

A fali- és állólámpáknak ne legyen tekergődző zsinórja. A használaton kívüli elektromos aljzatokhoz alkalmazzunk védő fedőt. A forró fűtőtestet fa perforált lemezzel vagy bármilyen olyan anyaggal burkoljuk, ami a meleg levegőt átengedi, de nem forrósodik át, ugyanakkor nem gyúlékony. Sohase hagyjunk nyílt tüzű villany vagy gázmelegítőt a gyerek szobájában, amikor alszik vagy egyedül van!

A nappali szintúgy élettere gyermekünknek, mint nekünk. Itt nem csak a gyerek biztonsága jelenti a problémát, hanem az is, hogyan védjük meg kedvelt vagy értékes tárgyainkat. Ne is reménykedjünk abban, hogy kedvenc kanapénkat megvédhetjük a maszatos kéznyomoktól, a büfi végeredményétől vagy a tízórai maradékától egy kis kakaóval kiegészítve. A nappali ülőgarnitúra huzata, ha lehúzható mosható anyagból készül, sok bosszúságtól kíméljük meg magunkat. Törékeny tárgyakat célszerű a gyerek számára elérhetetlen magasságba tenni.

A kisgyerek szívesen mászik fel akár a könyvespolcra is egy színes, izgalmasnak tűnő valamiért. A polcok, szekrények legyenek ezért a falhoz rögzítve, nehogy a kicsit maguk alá temessék. Ha az asztal sarka éles ragasszunk rá műanyag sarkokat, ezzel csúnya zúzódásokat előzhetünk meg. Az ablak alá ne helyezzünk olyan ülőbútort vagy alacsony szekrényt, amelyről gyermekünk könnyűszerrel elérheti az ablakot. Az erkély vagy a teraszajtóra tegyünk biztonsági fóliát törés ellen.

Az állandó kábelek legyenek a padlószegélyhez szögezve, a többit pedig igyekezzünk a bútorok mögött, szőnyeg alatt elhelyezni, ahol nem lehet beléjük botlani, vagy játékként használni őket. Elektromos szerkezetek, tv, rádió, lemezjátszó hátlapjához ne férkőzhessen a gyerek. Ha a nyílt tüzű kandallóban ég a tűz, mindig állítsunk eléje védőrostélyt. Szobanövényeink közül száműzzük a mérgezőket, mert a kicsi gyermek hajlamos mindent megkóstolni.

A lakás szerves része az előszoba. Itt sem árt odafigyelni a biztonságra. A bejárati ajtó jól záródó legyen, a kisgyerek ne tudja egyedül kinyitni. Az ajtó körül a telefont, kulcstartót helyezzük olyan magasságba, ahol nem tudja elérni. Ha van tükör lehetőleg ne érjen a földig. Törés esetén a nagy darabok széthullását megelőzhetjük, ha a tükröt teljes felületét ecet mentes szilikon ragasztóval rögzítjük egy falapra vagy a hátoldalára széles ragasztószalag csíkokat ragasztunk.

Az előszobákba gyakran hidegburkolat kerül a padlóra. A sima felületeken könnyen elcsúszhat a kicsi. Ha szőnyeget terítünk rá, azt csúszásgátlóval lássuk el vagy rögzítsük kétoldalú szőnyegragasztóval. A csúszás veszélye a lépcsőn is fenn áll. A fokokra kerüljön csúszásgátló vagy fixen lerögzített szőnyeg. A korlát megválasztásánál figyeljünk oda, hogy a rácsok között ne férjen ki a gyerek feje. Nyitott, könnyűszerkezetes lépcső esetén ne tudjon a fokok közé becsúszni, beszorulni a lába. Amíg kicsi és nem tud biztonságosan egyedül közlekedni a lépcsőn, alulra és felülre készíttessünk kiskaput, ez megelőzheti a legurulást.

 

Kapcsolódó cikkeink