A légzésfigyelő önmagában kevés!
Várszegi Viktória
2015. szeptember 21.

Kockázatot jelent, ha a kelleténél több ruhát adunk a babára, valamint ha túl sok, illetve nem megfelelő minőségű ágyneműt rakunk a kiságyba. Fontos, hogy minimum egyéves korig ne használjunk párnát és paplant, helyette hálózsákot, esetleg steppelt takarót vagy lepedőt tehetünk a pici ágyába: a párnákkal, paplanokkal és egyéb pihe-puha "védőfelszerelésekkel" kibélelt fekvőhely növelheti a csecsemők hirtelen fulladásának veszélyét – figyelmeztetnek a szakemberek.

A hirtelen csecsemőhalál pontos okait nem ismerjük

Feltételezhető, hogy bizonyos agyi központok; a légzés és a keringés irányításáért, illetve az ébresztési reflex működéséért felelős területek fejlődésbeli lemaradása is felelős lehet a hirtelen csecsemőhalál bekövetkeztében. Tudni lehet továbbá, hogy az áldozatok többsége kisfiú, télen gyakoribb, a tragédiának áldozatul esett babák 80 százalékát hason fekve találták meg és azt, hogy az esetek 95 százaléka féléves kor előtt történt, annak ellenére, hogy egyéves korukig veszélyeztetettek a kisbabák. Eddigi ismereteink alapján annyi azért valószínűsíthető, hogy a bölcsőhalált többtényezős események idézik elő, vagyis ha a hajlamosító körülmények közül több is fennáll, a tényezők egymás hatását erősítve, együttesen vezetnek a tragédiához.

Csak a szükséges óvintézkedések betartása mellett szabad együtt aludni a babával!

Az együttalvásnak is megvannak a maga szabályai, és ha ragaszkodunk a szoros testközelséghez, ezeket mindig be kell tartanunk - máskülönben nagyon rizikós tereppé válna a szülői ágy! A fulladás, leesés vagy beszorulás jelentik a legnagyobb veszélyt a babára, ezért:
- SEMMI PIHE-PUHA holmit ne tegyünk az ágyba;
- fontos, hogy elég nagy legyen az ágy (min. 180 x 200 cm);
- nem lehet rés az ágy és a fal vagy ágytámla, illetve az ágykorlát és a matrac között, mert odaszorulhat a baba;
- kizárólag pontosan illeszkedő lepedőt szabad használni (olyat, ami rögzíthető az ágyhoz);
- legyen valamilyen biztonsági korlát az ágy szélén;
- inkább hálózsákban aludjon a baba és sose se maradjon egyedül az ágyban!

Hason veszélyes lehet!

- Hason fekve sok elhasznált levegőt szív be a baba, hanyatt vagy oldalt fekvő helyzetben sokkal könnyebben kap friss levegőt.
- Ne öltöztessük túl a babát - a túlmelegedés zavart okozhat a légzőközpontban!

Szintén kockázatot jelent, ha a kelleténél több ruhát adunk a kicsire, valamint ha túl sok, illetve nem megfelelő minőségű ágyneműt rakunk a kiságyba. Fontos, hogy minimum egyéves korig ne használjunk párnát vagy paplant, helyette hálózsákot, esetleg steppelt takarót vagy lepedőt tehetünk a pici ágyába!

A baba számára a 20 fok körüli szobahőmérséklet az optimális, és alvás közben sincs több ruhára szüksége, mint egy egészséges felnőtt embernek. (Mindig nyaktájékon ellenőrizzük a baba hőmérsékletét – ha ott nyirkos, izzadt a bőre, egész biztosan melege van.)

A légzésfigyelő önmagában kevés!

Az itthon kapható, apnoe alarm típusú készülékek általánosságban megfelelnek a szakmai követelményeknek, inkább árban, valamint a téves riasztások arányában lehetnek köztük eltérések. Viszont tudni kell(ene), hogy a gép önmagában nem jelent maximális biztonságot, fontos a szülők felkészültsége, hiszen a bébiőr csak jelzi a bajt, de újraéleszteni nem tudja a babát.

A cikk nem pótolja a szakorvosi vizsgálatot. A közölt tartalom mindössze általános tájékoztatás, nem használható egészségi problémák, betegségek diagnosztizálására vagy gyógyítására. Nem vállalhatunk semmilyen felelősséget azzal kapcsolatban, olvasóink hogyan használják fel a webhelyen közölt információkat.

Kapcsolódó cikkeink