A magzatvédő vitaminról
Várszegi Viktória
2014. március 14.

A megemelkedett folsavszükséglet nem fedezhető természetes úton

A várandósság előtti időszakban naponta minimum 0,4 mg, a terhesség első harmadában pedig ennél valamivel több, 0,6 mg folsav szedése ajánlott.

Míg a különböző multivitamin-készítményekkel kapcsolatban általában elmondható, hogy nem ajánlott hozzájuk szoktatni a szervezetet, és – leszámítva a téli hónapokat, illetve egy-egy betegséget – nem is érdemes tartósan szedni őket, ehelyett igyekezni kell primőr formájukban hozzájutni a szükséges vitaminokhoz és ásványi anyagokhoz, addig a folsavval egészen más a helyzet. Egyrészt természetes formájában szinte lehetetlen a terhesség tervezésekor és első harmadában szükséges folsavmennyiséghez hozzájutni, másrészt több kutatás is igazolta már, hogy – szinte egyetlen kivételként – a mesterségesen előállított készítményekben található B-vitamint könnyebben építi be a szervezet, mint a folsav természetes változatát.

Tudományosan nem bizonyított, hogy a magzatvédő vitaminok miatt születne egyre több nagy súlyú baba

Elterjedt nézet, hogy a magzatvédő vitaminok miatt születnek egyre nagyobb babák, holott mindezt idáig nem sikerült tudományosan is bizonyítani, valószínűbb, hogy a válasz inkább az általános túltápláltságban keresendő. Igaz persze az is, hogy nem kell végig, az egész terhesség folyamán szedni a készítményt. A magzatvédő vitaminnak a fogantatás előtt, pontosabban a terhesség első heteiben, illetve az első harmadban a legjelentősebb a szerepe. A nyitott gerinc, az agy- és koponyahiány a magzati élet 15. napjától (ilyenkor marad ki a menstruáció), az egyéb súlyos fejlődési rendellenességek pedig a terhesség 77. napjáig alakulhatnak ki – a magzatvédő vitamin ezeket hivatott megakadályozni.

Kizárólag előzetes konzultáció után válasszunk tablettát és kezdjük el szedni!

A patikákban kapható készítmények között hatalmas különbségek lehetnek A-vitamin tartalmuk szempontjából, ami azért probléma, mert az A-vitamin egy zsírban oldódó vitamin, s mint ilyen, túladagolható, ez pedig veszélyes lehet a magzatra – ezért a vitaminkészítmény szedésének megkezdése előtt mindenképpen ajánlott konzultálni a nőgyógyásszal.

A forgalomban lévő magzatvédő vitaminok többé-kevésbé ugyanazokat az összetevőket tartalmazzák (de nem ugyanolyan arányban(!) lásd fentebb). Van bennük vas (és még ennek dacára is sok kismama vashiányos, különösen a terhessége vége felé); kalcium, amiből nem lehet eleget fogyasztani a babavárás alatt; folsav, ami az idegcsőzáródási rendellenességek megelőzése miatt lényeges; illetve készítményenként változó számos más, kiegészítő vitamin.

Kapcsolódó cikkeink