Asszisztált császármetszés: az anya maga emelte ki gyermekét
Várszegi Viktória
2015. október 1.

Oxana Kaiser ötödik gyermeke olyan eljárással született meg, amelyre idáig még nem volt példa Németországban. A kismama ugyanis maga asszisztált császármetszésén, amelyhez előzetesen bemosakodott, illetve minden szükséges óvintézkedést megtett a beavatkozást végző orvoscsapat instrukciói alapján.

Fotó: gulftimes.ae

Az anyuka első babája szintén műtéti úton jött a világra, három kisebb gyermeke azonban már természetes úton született. Amikor legutóbb várandós lett, már a terhesség első heteitől kezdve nyilvánvaló volt, hogy egy betegség miatt mindenképp császármetszést kell majd végrehajtani nála.

Oxana korábbi élményei miatt választotta a szülés eme különleges formáját, ahogyan fogalmazott, legidősebb gyermeke születése után volt benne egy furcsa kis bizonytalanság, hogy a baba vajon tényleg az övé-e, amely a kisebb testvérek esetében fel sem merült nála. Illetve úgy érezte, a császármetszés során teljesen kirekesztették őt, az orvosok szinte nélküle, tőle függetlenül végezték munkájukat. Oxana a szülésznőjével és orvosaival is megosztotta ezeket a gondolatokat, és ekkor került képbe először az asszisztált császármetszés lehetősége, amelyre korábban Ausztráliában már volt példa. A német kórház személyzete is csak a médiából értesült az esetről, mégis úgy döntöttek, kipróbálják az eljárást, melynek lényege, hogy az anyuka is bemosakszik, és a szülés befejező fázisában aktív szerepet vállal gyermeke világrajövetelében. Az ausztrál példához hasonlóan, Oxana orvosa csak a baba fejét és vállát segítette ki a császármetszés során, a végső mozdulatot maga a kismama végezte el, ő emelte ki a kicsit a pocakjából és fektette maga mellé közvetlenül a megszületése után.

Eric Maximilian 4100 grammal és 57 centiméterrel született, makkegészségesen. A kismama és a beavatkozást kísérő orvoscsapat egyaránt elégedett volt a rendhagyó operáció után, noha a szakma nem fogadta kitörő örömmel az újítást. Sokan a megnövekedett fertőzésveszélytől, a műtő sterilitásának sérülésétől tartanak, de az orvosok többsége azt sem érti, egyáltalán mitől érzi kirekesztettnek magát sok anya, amikor a szülést követő percekben azonnal megkapja gyermekét, ráadásul rendszerint kísérő is tartózkodhat vele.

Fotó: gulftimes.ae

Fotó: gulftimes.ae

Ti mit gondoltok? A jövőben szélesebb körben is elterjed majd az asszisztált császármetszés, vagy épp ellenkezőleg, mindig is kuriózum marad?  

Forrás:
gulftimes.ae
the-healthcare-news.com