Az érintés a tanulás útja
Várszegi Viktória
2017. június 8.

Azon a napon, amikor egy baba világra jön, egy új személyiség magjai indulnak csírázásnak. A baba-mama kapcsolat az első azok közül a különleges kapcsolatok közül, amik segítenek a babának abban, hogy egészséges felnőtt váljék belőle.

A "tükrözött én" elméletre Charles Cooley szociológus már régóta felhívta a figyelmet. Az elmélet szerint a babák énképe úgy alakul ki, hogy önmagát mások tükrében fedezi fel, az alapján, ahogy a környezete viszonyul hozzá.

Fotó: Bigstock

A gyermekkorban megtapasztalt testi kontaktus segít a babák énképének erősödésében, mivel semmi más nem ad nagyobb megerősítést és biztonságot, mint az emberi érintés. Minden szerető érintés segít a babának abban, hogy megtanulja az érzelmeit kezelni, megértse, hogy szeretik, és egészséges képe alakuljon ki önmagáról. Így mondhatjuk azt, hogy a szülők szerető érintése azt a közösséget is gazdagítja, amelyben a babák felnőnek.

Tudtad?

  • A biztos önértékelés arra ösztönzi a babákat, hogy más gyerekek felé nyissanak, együtt játszanak velük és egy közösség részévé váljanak. Kutatások arra is rámutattak, hogy azok a felnőttek, akikkel a szüleik sokat foglalkoztak, hajlamosabbak arra, hogy saját gyermekükre is jobban odafigyeljenek.

Az érintés a tanulás útja

A szerető érintés nemcsak a baba kapcsolatainak építésében fontos, hanem rávezeti őt a felfedezés és a megismerés útjára is.

Tudjuk, hogy a baba-mama kapcsolatban, az érzelmi kötődés kialakulásában az érintés létfontosságú. Ez a kapcsolat a biztonságérzet, az énkép alapja és ez ösztönzi a babát arra, hogy felfedezze a világot. A biztos kapocs, amit a szülők kialakítanak a babával, bizalmat ébreszt benne, ami arra ösztönzi őt, hogy felderítse a környezetét, annak tudatában, hogy mindig van mellette valaki.

Az érintés olyan örömöt is biztonságot ad a babának, hogy ő maga is arra törekszik majd, hogy ezt megtapasztalja: új tárgyakat érint meg, hogy felfedezhesse őket. A pici babák keze az újonnan felfedezett tárgyakat a tapasztalás elsőszámú eszköze felé, a száj felé vezeti. Nem szabad megijedni attól, hogy a baba mindent a szájába próbál venni, hisz ez azt jelzi, hogy tanulni, tapasztalni akar. Azt is megfigyelhetjük, hogy a babák képesek magukat is megnyugtatni azzal, ha számukra ismert tárgyakat - például a kedvenc takarójukat - érinthetik, vagy a szájukba vehetik. Ez a tapasztalat a babát arra tanítja meg, hogy képes függetlenségre és önkontrollra. Az önkontroll pedig a tanulási folyamat fontos része, hiszen bizonyos frusztrációkat meg kell tanulnunk kezelni ahhoz, hogy tovább fejlődhessünk. Ennek ellenére a mama szerető ölelése a gyerek egész életén át fontos azokban a pillanatokban, amikor valami rosszul sül el.

Az érintés hajtja előre a fejlődés és tanulás folyamatát. Ahogy egyre függetlenebbé és kíváncsibbá válik a baba, az érintés már a felfedezés és az együttműködés eszközévé is válik, ez bátorítja a babát a mozgásra, valamint újabb és újabb dolgok megismerésére. A testi kontaktus továbbra is fontos marad a baba számára.

Tudtad?

  • Maria Montessori nevelési szakértő azt tapasztalta, hogy a gyerekek könnyebben tanulják meg az ábécét, ha megérinthetik és megfigyelhetik a betűket
  • A közeli testi kontaktus oxitocint szabadít fel, ez a stresszoldó hormon a dopaminnal kapcsolatba lépve fontos szerepet játszik a viselkedésben, tanulásban, összpontosításban, motivációban és a jó közérzet kialakulásában.
  • Dr. Lynda Harrison, baba szakértő szerint azok a babák, akiket karba vesznek, ölelnek, ringatnak, korábban kezdenek el mászni és járni. Ezek a gyerekek jobban is alszanak, és ébredés után ébrebbek, mivel nyugodtabb volt az álmuk.

A bőr a szerető érintés "kapuja"

A baba a világot a bőre segítségével ismeri meg. Már a születés előtt az érintés a baba legfejlettebb érzékelési formája.

A baba bőre egyszerűen bámulatos! Ha úgy vesszük, a mama segíti a babát abban, hogy az érintés rejtette lehetőségeket megtapasztalja, ezáltal fejlődjön, és örömteli perceket hozzon a baba és a mama életében egyaránt.

Tudtad?

  • A baba bőrén több mint 5 millió érzékeny receptor található, amik elősegítik az érzékelést.
  • Az újszülött baba bőre információforrás, az új tapasztalatokat rendszerbe szervezi és feldolgozza. Segít a test hőmérsékletének és a vérkeringés szabályozásában, védőfalként szolgál a fertőzésekkel és mérgező anyagokkal szemben, D vitamint termel, a szükségtelen anyagoktól pedig megszabadul.
  • A baba bőre hihetetlenül gyorsan regenerálódik; egy millió sejttől szabadul meg óránként és cserébe minden negyedik órában két új hámréteget alakít ki.
  • A baba bőre és az érintés nyújtotta érzékelés lehetősége már a születéskor teljesen kifejlődött. A szülőknek figyelni kell a bababőr érzékenységére és sérülékenységére, hisz a születés után ez az érzékszerv még tovább fejlődik és a baba egészséges növekedésében nagyon fontos szerepet tölt be.

Forrás: Pampers sajtóanyag

Kis kép: Bigstock

Kapcsolódó cikkeink