Az idén 15 éves KRIO Intézet új laboratóriumot avatott!
Várszegi Viktória
2013. január 24.

A KRIO Intézetnél tárolt őssejtminták terápiás felhasználhatóságát/minőségét speciális technológia szavatolja

A KRIO Intézet 1998-ban történt alapítása óta, immár 15 éve tárol ivarsejteket és őssejteket mélyfagyasztásban. Az Intézet által alkalmazott őssejtlevételi, fagyasztási és tárolási módszert 2010-ben akkreditálta az AABB (American Association of Blood Banks), a világ egyik legrangosabb őssejtbank szövetsége. A köldökzsinórvér levételét követően a minták feldolgozása az Intézet laboratóriumában manuális technológiával történik. A teljesen automatizált rendszerekkel szemben ez lehetőséget ad a vér levétele és az őssejtszeparálás során esetlegesen előforduló hibák korrigálására, így egy későbbi terápiás felhasználásra sejtekben különösen gazdag mintát tud rendelkezésre bocsátani.

A köldökzsinórvér gyűjtése szigorú protokoll betartása mellett zajlik

A köldökzsinórvért a szülészorvos veszi le. Ez általában egy rövid, kb. 5 perces tevékenység, amely nem jelent semmilyen kockázatot sem az anyának, sem a gyermeknek. Az orvos a köldökzsinórvér gyűjtést steril körülmények között, kesztyűben, maszkban végzi az Intézet által biztosított, 4-30 Celsius-fokon tartott gyűjtőszett használatával. Ideális esetben legalább 50-100 ml vér levételére van szükség ahhoz, hogy a mintában az úgynevezett magvas sejtek száma elegendő legyen egy későbbi beavatkozáshoz. 

Előfordul azonban olyan is, hogy az előírt mennyiséget bőven meghaladó, akár 120 ml mennyiségű vért sikerül begyűjteni. Ebben az esetben a KRIO Intézet két külön zsákban tárolja el a mintákat, amelyeket így két különböző alkalommal is fel lehet használni. Az extra mennyiség megőrzéséért az Intézet nem számít fel külön költséget.A köldökzsinórvéren kívül az orvos a gyermek édesanyjától is vért vesz, amelynek állapotából következtetni lehet a minta minőségére, ugyanakkor a vérvizsgálat az anyuka számára is fontos visszajelzést ad egészségi állapotáról. Az elvégzett szűrővizsgálatok DNS alapúak.

A minta feldolgozása: a manuális eljárás lehetőséget ad a gyűjtési hibák kiküszöbölésére

A minta feldolgozását 36 órán belül meg kell kezdeni. A minta egy kis részét azért veszik le, hogy mikrobiológiai tenyésztéses vizsgálatnak vessék alá. A sterilitás vizsgálatok befejezéséig a minták karanténban maradnak.

A köldökzsinórvérből ezt követően ki kell nyerni az őssejteket, melynek során a vörösvérsejtek és a plazma nagy részét eltávolítják. Egyes őssejtbankok a teljes köldökzsinórvért lefagyasztják, ám ebben az esetben felolvasztáskor a széteső vörösvérsejtek miatt csökken az őssejtek túlélési esélye. Európában, az USA-ban és Japánban alapszabály a köldökzsinórvér fagyasztás előtti feldolgozása.

Speciális oldatban, plazmapréssel kezdik a szeparálást, majd centrifugába helyezik a mintát. Erre is érvényes az, ami a manuális eljárás teljes folyamatára: a szeparálás során folyamatosan nyomon követik a minta állapotát és amennyiben szükséges, közbeavatkoznak, korrigálnak, hogy minél magasabb TNC értékkel rendelkező, jó minőségű mintát tárolhassanak el.

Ha ezt az autógyártás folyamatához kellene hasonlítani, akkor a manuális módszer az egyedi, kézzel végzett szerelési munkához volna hasonlítható, amely sok tekintetben még mindig jóval precízebb, mint a robotok által végrehajtott összeszerelés. Végeredményként egy, a plazmától különválasztott, sejtben gazdag sejtpreparátumot kapnak. Ez kerül végül fagyasztózsák(ok)ba egy ún. krioprotektív oldattal együtt.

A hozzáadott oldat feladata az, hogy megóvja a sejteket a fagyasztás roncsoló hatásától. A szeparált, fagyasztásra előkészített mintával négy, egyenként 1,5 ml térfogatú ampullát is megtöltenek, ezeket külön fagyasztják le. Egy későbbi felhasználás esetén, transzplantációt megelőzően ezeken el lehet végezni a szükséges vizsgálatokat a fagyasztózsákban tárolt minta felolvasztása nélkül. Erre tipikusan akkor kerülhet sor, ha a tárolt őssejtet nem a gyermek, hanem közeli rokona (testvér, szülő, nagyszülő stb.) vagy egy idegen személy szervezetébe ültetik be, így szükségessé válik a szöveti egyezőség megállapítása (HLA-analízis).

A köldökzsinór szövetből származó őssejteket is tudnak tárolni

A KRIO Intézet speciális eljárást dolgozott ki a köldökzsinór szövetből származó őssejtek feldolgozására, amelynek a szabadalmaztatása jelenleg zajlik. A feldolgozás során a köldökzsinór őssejtekben gazdag részéből, az ún. Wharton kocsonyából nyerik ki az őssejteket.

A mezenchymális őssejtek levétele és tárolása világszerte egyre népszerűbb szolgáltatás, ugyanis ezek az őssejtek a köldökzsinórvér vagy csontvelő eredetű őssejtekhez adagolva javítják a transzplantált sejtek megtapadását, valamint csökkentik a kilökődés kockázatát.

Tárolás

A fagyasztásra előkészített mintát egy fém kazettába helyezik el, majd számítógép vezérléssel meghatározott ütemben a biológiai zéruspont alá hűtik. A köldökzsinórvér mélyfagyasztása a jelenleg legkorszerűbbnek tartott ún. "vapour phase" technológiával, folyékony nitrogén gőzében történik, amely teljesen kizárja a tárolás alatti befertőződést.

Az így működő tároló a háztartásokban használt fagyasztókkal szemben áram nélkül is hetekig képes biztosítani az őssejtek hosszútávú tárolásához szükséges hőmérsékletet. A tárolást olyan automata monitoring rendszer felügyeli, amely real time ad felvilágosítást az egyes tartályok hőmérsékletéről és a folyékony nitrogén aktuális szintjéről.

Piciny, embrionális sejtek, amelyek nem alakulnak rákos sejtekké

A legújabb kutatási eredmények szerint a köldökzsinórvér eredetű őssejtek azért képesek másféle szövetekké átalakulni, mert a köldökzsinórvérben szintén megtalálható piciny, embrionális őssejtek, VSEL sejtek is részt vesznek a folyamatban. Magyarán ezek a sejtek felelősek azért, hogy az őssejteket – mesenchymális és köldökzsinórvér eredetűeket egyaránt – a gyógyításban fel lehet használni. Ez az ún. pluripotens őssejt egy fajta "kövületként" marad meg a vérben az embrionális fejlődés egy bizonyos stádiumát követően, és szinte bármilyen más sejtté képes átalakulni.

A KRIO Intézet feldolgozási eljárása során a VSEL sejtek különösen nagy számban maradnak meg, így a fagyasztásra kész preparátumban már jóval nagyobb arányban vannak jelen, mint a feldolgozatlan köldökzsinórvérben. A VSEL sejtek a fagyasztást jól bírják, így a KRIO Intézetnél őrzött mintákban a felolvasztást követően is magas számban vannak jelen.

Az őssejt életeket menthet

A KRIO Intézet által követett manuális technológia eredményességét Magyarországon három sikeres őssejtbeültetés bizonyítja. Az Intézetben tárolt mesenchymális őssejteket az anyavállalat, Európa egyik legnagyobb őssejtbankja, a FamiCord csoport már négy sikeres őssejtterápia során alkalmazta. Az őssejt-transzplantációval leggyakrabban különböző vérképzőszervi, vagy daganatos megbetegedésekben szenvedő, esetleg autoimmun betegek életét menthetik meg a sejtterápiában jártas orvosok. Egyre több eredményt lehet olvasni az idegrendszeri betegségek, illetve a diabétesz gyógyításával kapcsolatban. Az őssejt-transzplantáció Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban már rutin műtéti beavatkozásnak számít, világszerte a felhasznált őssejtek mintegy 30%-ka már köldökzsinórvér eredetű. Az 1988-as első köldökzsinórvér eredetű őssejtbeültetés óta már több mint 25.000 hasonló beavatkozás történt a világon.

További információk: KRIO Intézet

Kapcsolódó cikkeink