Bálint-nap
Várszegi Viktória
2010. február 14.

A katolikus egyház ma legalább három Valentin nevű szentet is számon tart, akik valamennyien mártírhalált haltak. Bár a legendák mögötti igazság többnyire a homályba vész, a történetek mindegyike romantikus hősként emlékezik meg Valentinról; akit ennek köszönhetően már a középkori Angliában és Franciaországban az egyik legkedveltebb szentként ünnepeltek.

A legismertebb legenda szerint Valentin egy a III. században élt római pap volt. Uralkodója, II. Claudius császár felismerte, hogy az egyedülálló férfiak lojálisabb katonák, mint családdal megáldott társaik, ezért megtiltotta fiatal katonái számára a házasságot, Valentin azonban - ellenszegülve a parancsnak - titokban továbbra is összeadta a fiatal szerelmeseket. Amikor törvényellenes tettére fény derült, Claudius börtönbe záratta és elrendelte kivégzését. A raboskodó Valentin a börtönben beleszeretett zárkaőrének vak lányába és erős hitével visszaadta látását. Halála előtt a csodatévő pap szerelmes levélkét küldött a lánynak, amelyet "A te Valentinod" aláírással zárt. Az első Valentin-üdvözlőlapot tehát maga a névadó küldte, ám mindmáig az ő szófordulatát használják a világ képeslapgyártói.

Más források szerint a február közepén tartandó ünnepről maga a keresztény egyház rendelkezett, hogy ily módon avassa saját ünnepévé az ókorban divatos Luperca- fesztivált. Az ókori Rómában február közepén, a tavasz, a megújulás, a termékenység szimbólumaként, Luperkusz isten tiszteletének szentelve rendezték eme ünnepeket. A szertartások velejárójaként a fiatal fiúk feldarabolták és áldozati vérbe mártották a kecske bőrét, majd a termékenység érdekében gyengéden megpaskolták vele a fiatal lányokat.

A hagyománynak végül Gelasius pápa vetett végett, aki a véletlenszerű házasodást pogánynak tartotta és betiltotta, február 14-ét pedig Szent Valentin napjává avatta.

(Forrás: Sulinet.hu)

Bálint napjához köthető népi babonák, szokások Magyarországon

Szerelem

  • Ha az ifjú leány Bálint napja előtt éjfélkor kimegy a temetőbe, megláthatja jövendő férje alakját... - tartotta a hiedelem.
  • A babona szerint, életre szóló kötés jön létre, ha Bálint-napon olyan almát eszik a hajadon, amelynek kilenc magja van, majd a magokat a választott fiatalember zsebébe szórja.
  • Ha volt kiszemelt "áldozat", olyan tésztát kellett készíteni a jeles napon, melybe a kedves és a szerelmes leány néhány hajszála is bele volt keverve. De a varázslat csak akkor használt, ha ettek is a nem túl gusztusos csemegéből, legalábbis így képzelték eleink.

Időjóslás

  • Úgy tartották, ha Bálint napján hideg és szeles idő van, jó termés várható abban az évben, illetve ha a galambok ilyenkor térnek vissza, akkor hamarosan beköszönt a tavasz is. Sok vidéken pedig azt gondolták, hogy a madarak ezen a napon választanak párt maguknak.

Földművelés

  • Szokás volt fát, különösen gyümölcsfát ültetni február 14-én. Úgy vélték, ha ilyenkor ültetik el a facsemetét, az hamarabb megered és bő termést ad majd a későbbiekben.
  • Bizonyos vidékeken - a bőséges termést remélve - aprósüteményt kötöttek a fák ágaira Bálint napján.