BCG oltás
Várszegi Viktória
2010. szeptember 29.

TBC - BCG

Magát az oltást nem a betegségről, hanem az ellene szolgáló vakcinát előállító tudósok vezetéknevének kezdőbetűiről nevezték el (Bacillus Calmette et Guerin = BCG). A két kutató hosszú éveken át dolgozott a tuberkulózis kórokozójával - vitte át egyik táptalajról a másikra - míg végül elveszett a baktérium kórokozó hatása, de a védettséget kialakító, immunválaszt aktiváló tulajdonsága megmaradt - így született meg az addig megállíthatatlannak tűnő betegség elleni első hathatós vakcina.

Mikor esedékes?

Néhány napos korától kaphatja a baba, de legkésőbb hat-nyolchetes koráig át kell esnie a kötelező védőoltáson.

Mellékhatások

  • Előfordulhat, hogy belázasodik a baba az oltást követően.
  • A további mellékhatások "helyben", vagyis az oltás környékén jelentkeznek: a szúrás helye rövid időn belül bepirosodik, majd kiemelkedik a bőrből. Az így keletkező duzzanat még sokáig megmarad, sőt időnként elgennyesedik és kifakad, ez azonban egészséges immunrendszerű gyerekeknél nem okozhat gondot (ritkán egy kisebb beavatkozás segítségével meg kell nyitni a sebet, hogy távozhasson a meggyűlt váladék).

Ellenjavallt, ha…

  • lázas/beteg a baba;
  • súlyos immunhiányos állapot áll fenn.

A védőoltások beadatása előtt mindig tájékoztatni kell az orvost arról, ha korábban jelentkezett valamilyen oltási szövődmény a babánál, jelen esetben - amikor az egyik első szuriról van szó - az a kérdés, hogy a családban előfordult-e már ilyesmi. Ugyanez igaz a különböző allergiás megbetegedésekre is.

Kapcsolódó cikkeink