Egyre több szülő dönt az őssejt-levétel mellett
Várszegi Viktória
2011. október 24.

Egyre népszerűbb Magyarországon az őssejt-tárolás. Az idén tovább nőtt az őssejt-levételek száma, vagyis egyre több szülő dönt úgy, hogy gyermeke születésekor leveteti és eltároltatja a köldökzsinórvérből kinyert őssejteket. A piacvezető Krio Intézetnél az év első kilenc hónapjában 60%-kal több őssejt-tárolási szerződés született, mint az elmúlt évben. Ez a szám országosan az őssejt-tárolási szerződések több, mint 40 százalékát teszi ki, vagyis az első kilenc hónapban összesen több mint 5 ezer gyermek születésekor került sor az őssejtek levételére.

A növekedés különösen figyelemre méltó, ha figyelembe vesszük, hogy az első háromnegyed évben 6,2 %-kal kevesebb gyermek született. Így az összes születés arányában az őssejt-levételek aránya már eléri a 8 % százalékot, ami európai átlagban az egyik legkedvezőbb mutató.

Az eltárolt őssejtek később súlyos betegségek gyógyításában segíthetnek, az őssejtek orvosi felhasználásának lehetősége évről évre bővül. Ezért is komoly előrelépés, hogy Magyarországon a Krio Intézet elsőként engedélyt kapott a születéskor levett szöveti őssejtek tárolására is. A szöveti őssejt a vérből vett őssejtekkel együtt a kutatások szerint tovább javítja az őssejt-terápia hatékonyságát, gátolja egyebek mellett az őssejtek esetleges kilökődését, olyan esetekben amikor azok orvosi felhasználására nem a donor, hanem valamely családtagjának gyógyítása érdekében kerül sor.

A kötőszöveti őssejtek tárolására elsőként engedélyt kapott Krio Intézet vezérigazgatója, Dr. Balogh István kiemelte: "A szöveti őssejtek magyarországi tárolásának lehetősége azért is különösen fontos eredmény, mert ezzel megnyílhat az út ezeknek a hazai klinikai alkalmazása előtt is."

Mit tudnak a szöveti őssejtek?

A köldökzsinór szövet különlegessége, hogy kizárólag úgynevezett mezenchymális (MSC), vagyis kötőszöveti őssejtet tartalmaz, amely gyakorlatilag képes a szervezet bármely szövettípusát regenerálni. A köldökzsinórvérben is vannak ilyen típusú őssejtek, azonban alacsonyabb számban, és csak költséges és bonyolult eljárással különíthetőek el az egyéb fajtájú őssejtektől. Jelenleg a köldökzsinórvérből származó őssejtek alkalmazása a legelterjedtebb a klinikai terápiában – Magyarországon kizárólag így gyógyítanak. Külföldön azonban már a kötőszöveti őssejtek felhasználására is van példa. Az eddigi beültetések azt mutatják, hogy a kötőszöveti őssejtek a köldökzsinórvérből származó őssejtek beültetésének hatékonyságát is képesek javítani, sőt a nem rokon által adományozott, csontvelői őssejtek megtapadását is elősegítik.

A szöveti őssejt levételére az utóbbi években növekvő igény mutatkozott Magyarországon, ám a tárolás eddig csak külföldön volt megoldható a hazai szabályozó előírások hiánya miatt.

Az őssejt-megőrzés növekvő népszerűsége segítheti a következő években a gyermekkorban fellépő súlyosabb betegségek kezelését. Az akár 20 éven át eltárolható őssejtek ma már akár teljes szervek újraépítésére is felhasználhatóak. Az első sikeres, privát bankból származó őssejt beültetést, melyhez a mintát a legnagyobb magyar őssejt-bank, a Krio Intézet szolgáltatta, a tavalyi év végén hajtották végre Magyarországon.

A Krio Intézetről

Az intézet Európa egyik legnagyobb hálózatának, a FamiCord Group-nak a tagja, amely együttesen több mint 37 000 minta tárolását végzi. A Krio Intézet 2010-ben, Magyarországon elsőként, Európában pedig negyedikként kapta meg az amerikai székhelyű, vérátömlesztéssel és sejtterápiával foglalkozó nemzetközi szövetség, az AABB (American Association of Blood Banks) akkreditációját, ezzel az általa alkalmazott feldolgozási, fagyasztási és tárolási technológia világszerte elfogadottá vált. Az intézet 2011. tavaszán elnyerte az ISO 14001 Környezetirányítási rendszer (KIR) minősítést, mely a már 2005-ben megszerzett 9001 tanúsítvány környezettudatos változata.

További információ: www.krio.hu

Kapcsolódó cikkeink