Érdemes-e szülésznőt (is) választani?
Várszegi Viktória
2016. február 16.

Ha valaki úgy dönt, hogy párja vagy közeli hozzátartozója nélkül fogja megszülni gyermekét, de mégsem szeretné egyedül tölteni a vajúdás hosszú és kimerítő óráit, mindenképp érdemes elgondolkodnia azon, hogy szülésznőt fogadjon.

Miért érdemes szülésznőt választani, ha van fogadott orvosom?

Fogadott orvoshoz járni kétségkívül kellemesebb, mint az éppen ügyeletes nőgyógyásznál vizitelni a terhesgondozás hosszú hónapjai alatt, és nem mellékesen a szülés – különösen egy szövődményes szülés – során is megnyugtatóbb, ha ismerjük az orvost és maximálisan megbízunk a döntéseiben. Mindemellett tény, hogy ideális körülmények között, vagyis ha a szülés komplikációmentesen alakul, akkor a szülésznőé lesz a főszerep. Ő a kismama legfőbb segítője, ő az, aki a kezdetektől mellette van, végigkíséri a vajúdás óráit, ráadásul a baba világrajövetelekor is aktív közreműködő. Ezért aki úgy döntött, hogy párja vagy közeli hozzátartozója nélkül fogja megszülni gyermekét, de mégsem szeretné egyedül tölteni a vajúdás időszakát, annak mindenképp érdemes elgondolkodnia azon, hogy szülésznőt (is) fogadjon. A nőgyógyász – minden jóindulata ellenére – nem képes minden a szülő nő ágya mellett ott ülni, de a szülésznők is elfoglaltak, megeshet, hogy két-három műszakváltás is történik a vajúdás alatt, a fogadott szülésznő ezzel szemben a vajúdás és a szülés minden percében támogatja védencét. Fontos megjegyezni azonban, hogy az is pontosan ugyanolyan ellátásban részesül, akinek nincs fogadott szülésznője, szakmai szempontból nem számít, hogy választott vagy ügyeletes szülésznő kíséri a kismamát.

Praktikus kérdések

  • Mindenekelőtt ajánlott átgondolni, egyáltalán igényled-e a társaságot vagy épp ellenkezőleg, jobb szeretnéd (többnyire) egyedül tölteni ezeket az órákat.
  • Vannak-e olyan különleges igényeid, melyeket egy szülésznő egyszerűbben és hatékonyabban tud tolmácsolni a kórházi személyzet felé?

Ami mellette szól

  • Lehetnek dolgok, melyekről könnyebb egy nővel beszélgetni (pl. milyen felszerelést, hálóinget, stb. vigyünk magunkkal a kórházba).
  • A szülés idejére kialakul egyfajta intimitás a kismama és a szülésznő között.
  • A fogadott szülésznő kizárólag "saját" kismamájával törődik; persze megjegyzendő, hogyha a vajúdás a szülésznő munkaideje alatt indul meg, természetesen el kell látnia a többieket is, azonban a műszakváltás kellemetlenségeitől biztosan nem kell tartanod.

Hogyan válasszunk szülésznőt?

Érdemes megkérdezni a szülészorvost, hogy ő kit ajánlana, kivel dolgozik szívesen (a szülés során is előny, ha összeszokott páros segédkezik a kismamának), de kiváló lehetőséget nyújtanak az ismerkedésre a szülésfelkészítő foglalkozások, illetve a rendszeres CTG-vizsgálatok is. Ideális esetben a személyes találkozások alkalmával kialakul a bizalmi viszony, ha nem így történik, váltani kell!

Jó tudni!

Minthogy a szülésznő van folyamatosan a kismama mellett a vajúdás óráiban, valamint a felkészülés alatt is rengeteget segít; egyes kismamák csak szülésznőt fogadnak, orvost eleve nem.

Kis kép: Bigstock

Kapcsolódó cikkeink