Fogantatás: tények és tévhitek
Várszegi Viktória
2009. február 28.


Néha azonban több petesejt is egyszerre érik meg, hogy legalább egy petesejt rendelkezésre álljon két napig. Ráadásul az ondósejt akár öt napig is életben maradhat a méhnyakban, méhben és a petevezetékben. A spermiumnak néhány nap kell ahhoz, hogy eljusson a petevezetékbe, ahol találkozik a petesejttel, így a fogamzás esélye úgy növelhetõ, ha közösülés történik azon a héten, mely öt nappal a peteérés elõtt kezdõdik, és a peteérés utáni második napig tart.

Ehhez tudni kell, hogy az ovuláció mikor következik be. Az ovuláció 14 nappal a következõ menstruáció kezdete elõtt történik, és nem 14 nappal utána, ahogy sokan gondolják. (Egyetlen kivétel, ha valakinek szabályos 28 napos ciklusa van, amikor az ovuláció pontosan 14 nappal az utolsó menstruáció elõtt és 14 nappal utána van.) A probléma a következõ: a szexet egy olyan eseményre kellene idõzíteni, amely a jövõben fog megtörténni, ez elég nehéz és nem is túl pontos. Ha a ciklusok nem teljesen rendszeresek, nem lehet megjósolni a peteérés idõpontját.

Például, ha valakinek rendszeresen 30 napos ciklusai vannak, a peteérésnek az utolsó menstruáció kezdetétõl számított 16. napon kell bekövetkeznie; de ha a ciklusok hossza változó, lehetetlen lesz segítség nélkül kitalálni.
Hormonszintmérõ készlet vagy a hõmérõ segítség lehet a peteérés idõpontjának megjóslásában. Mivel a menstruációs ciklusok és ovuláció dátumai egy adott személynél változnak, a szex idõzítése a terhesség elkerülésére sem túl hatásos. Ha valaki közösül a menstruáció vége felé, és az ovuláció pedig a ciklus elején megtörténik, bizony teherbe lehet esni a menstruáció alatt is.