Kitolási pozíciók
Várszegi Viktória
2009. május 11.

Mielőtt azonban letennéd voksodat valamelyik általunk bemutatott testhelyzet mellett, mindenképpen beszéld meg terveidet az orvosoddal és (ha van) választott szülésznőddel is! 

Ülés

Legfőbb pozitívuma az, hogy kényelmes az anyának, és a legtöbb szülészorvos is szívesen belemegy ebbe a pozícióba. Számos előnnyel jár a baba és a mama számára egyaránt, és még a hagyományos szülőszobában is viszonylag könnyen kivitelezhető testhelyzet. Ülés közben a gravitáció is segíti a baba megszületését - nyomás közben különösen -, két tolófájás szünetében pedig a mama pihenése is megoldható. Sajnos hátrányai is lehetnek a pozíciónak. Aki az ülés mellett dönt, tudnia kell, hogy gyakorlatilag biztosan szükség lesz gátmetszésre. A baba feje egyenlőtlenül nyomja a hüvely falát, amely orvosi beavatkozás nélkül könnyen gátszakadáshoz vezethetne. Ettől azonban kár lenne visszariadni, a gátmetszés ma is részét képezi a szülészet gyakorlatának – manapság ugyan vitatott dolog -, elő gyermek születésekor pedig majdhogynem  törvényszerű, mert így biztosan elkerülhetőek a spontán szakadások, berepedések a hüvelyben és annak környékén.      

Oldalt fekvés

Ez a megoldás inkább azoknak ajánlott, akik hátfájással küszködnek. Ebben a testhelyzetben lényegesen kisebb nyomás nehezedik a deréktájékra és a keresztcsont környékére. Mivel itt kevésbé játszik szerepet a gravitáció, a szülés picit lelassulhat, viszont ezáltal elkerülhetőbbé válnak a gátsérülések. Abban az esetben ha a baba túlontúl lassan érkezne, semmiképp sem ajánljuk ezt a pozíciót, mert amellett, hogy hosszú távon kényelmetlenné válhat, a pici megszületését is elodázza.

Négykézláb

Bár első hallásra szokatlannak tűnik, mégis sok nő számára lehet ideális szülési pozíció. Előnyei közé tartozik, hogy tehermentesíti a mama hátát és derekát, amellett ebben a helyzetben a gravitáció is segíti a kifelé igyekvő babát. A két tolófájás közti pihenést sajnos nehéz megvalósítani, ez mindenképp hátránynak számít.    

Klasszikus

Utolsóként - de még mindig általánosnak számító testhelyzetként – a háton fekvő pozícióval foglalkozunk. Az orvosok azért preferálják, mert ebben a testhelyzetben „férnek hozzá” a legkényelmesebben és legjobban a szülő nőhöz, ill. kézenfekvő pozíció, ha gátmetszést, fogót vagy vákuumot kell használni a kitolás során. Hátrányai, hogy a baba feje egyenlőtlen nyomást gyakorol a vaginára, és a gravitáció sem segíti a pici megszületését, továbbá nincs semmiféle mozgási lehetősége a mamának. 

Kapcsolódó cikkeink