Mennyibe kerül egy szülés?
Várszegi Viktória
2018. március 19.

Elvileg semmibe, hiszen a baba világrajövetele körüli költségeket teljes egészében fedezi az Országos Egészségbiztosítási Pénztár - az OEP által finanszírozott beavatkozások esetében tilos az előzetes díjszabás a kórházi személyzet részéről, hálapénzt elfogadni azonban nem számít törvénybe ütköző cselekedetnek.

Fotó: Bigstock

Mennyibe kerül egy szülés?

Kényes kérdés, sokan azt gondolják, abszurdum olyasvalamiért pénzt adni, amiért hosszú éveken keresztül fizették a társadalombiztosítási járulékot, mások pedig csak akkor érzik magukat és születendő kisbabájukat biztonságban, ha úgymond – rossz kifejezés, de momentán nincs jobb – "megvásárolják" az orvos figyelmét és gondoskodását. A jelenlegi felemás helyzet szerint az előzetes díjszabás törvénybe ütköző cselekedet, de a hálapénzt nem tilos elfogadni. Az áldatlan állapotokat a hivatalos magánpraxis intézménye oldhatná meg, ahogyan ezt már sok egészségügyben dolgozó szakember felvetette.

Mégis, mennyit illik adni?

Amennyiben valaki úgy dönt, fogadott orvos kíséretével szeretné megszülni gyermekét, nem árt, ha mielőbb kideríti a kiszemelt nőgyógyász aktuális tarifáját. Ennek egyik kézenfekvő módja a rendelő várójában történő diszkrét kérdezősködés, de az internetes fórumokon is gyakran felvetődik a téma, esetleg eleve konkrét árakkal együtt ajánlják egymásnak a kismamák az orvosokat. A szülészek többsége azonban nem mondja meg mennyit kér (hivatalosan nem is teheti meg), viszont létezik egy kimondatlan szabály, mely szerint a terhesgondozás alkalmankénti vizitdíjainak tízszeresét illik adni a szülésért – ezzel a kismamák többsége egyet is ért, de legalábbis reálisnak tartja a dolgot. Mindenesetre ez kapaszkodó lehet, hiszen az adott rendelő áraiból még időben lehet kalkulálni.

Általánosan elmondható, hogy Budapesten adják a legborosabb hálapénzeket a kismamák, illetve többnyire azok, akiknek nem komplikációmentes a terhességük, ebből adódóan számítanak rá, hogy a szülésük sem lesz az. A budapesti magánrendelők cirka 10-15 ezer forintos vizitdíjakkal dolgoznak, így a szülés "ára" valahol 100-150 ezer forint körül alakul. A fogadott szülésznőknek ennél jóval kevesebbet, nagyjából 20-30 ezer forintot szoktak adni a kismamák. Vidéken szerényebbek a tarifák, hozzávetőleg feleződnek, bár a nagyobb városokban ez nem feltétlenül igaz.

Amikor a hálapénz az, ami

Sokan sem orvost, sem szülésznőt nem választanak, hanem rábízzák magukat az illetékes kórház szakembereire – miért ne tennék, ugyanezek az orvosok dolgoznak a magánrendelőkben is –, utóbb mégis úgy érzik, szeretnék meghálálni azt a gondoskodást és figyelmet, amit a szülés során kaptak. Ilyen esetekben viszont végképp nincs tarifa, mindenki annyit ad, amennyit gondol.

Kis kép: Bigstock

Kapcsolódó cikkeink