Mindent a lázról és a lázcsillapításról
Várszegi Viktória
2011. november 4.

Mi a láz?

Normál testhőmérsékletről 36,5-37 fok között beszélünk. 37-38 fok közötti testhőmérséklet hőemelkedést, 38 fok feletti pedig lázat jelent. Csecsemőknél és kisgyermekeknél a végbélben történő mérésnél fél fokot mindig le kell vonni, vagyis, ha popsiban 37 fokot mérünk, akkor a gyermek testhőmérséklete 36,5 fok.-magyarázza dr. Hidvégi Edit, a Budai Allergiaközpont gyermekgyógyásza. A csecsemők hőháztartása még nem tökéletes, így különösen fontos, hogy a külső hőmérsékletnek megfelelően öltöztessük őket. Esetükben már a túlöltöztetés is könnyen okozhatja a testhőmérséklet emelkedését. A láz oka azonban a leggyakrabban valamilyen fertőzés, de jelentkezhet a védőoltások utáni napokban is. A láz szervezetünk védekező reakciója, így fontos segítségünk a betegségek leküzdésében.

Hogyan mérjük?

A lázas gyermek bágyadt, arca kipirult, szemei csillognak, ajkai szárazak, repedezettek lehetnek, esetleg fázik. A tenyerünket a homlokára helyezve érezzük, a kicsi bizony lázas. Ilyenkor meg kell mérni a hőmérsékletét, de mivel és hogyan fogjunk hozzá?

Higanyos lázmérő:
2009 áprilisától hazánkban olyan jogszabály lépett életbe, mely szerint tilos a higanyos lázmérők forgalmazása. A higany csupán a környezetbe kerülve okoz mérgezéses tüneteket, így veszélyt csak az jelent, ha a hőmérő véletlenül eltörik. Praktikusság szempontjából azonban mindenképp érdemesebb digitális hőmérőt választanunk.

Digitális hőmérő:
Csecsemő- és kisgyermekkorban a hőmérés a végbélben történik. Ilyenkor a gyermeket a hátára fektetjük és a bekrémezett lázmérőt óvatosan tesszük a végbélbe. Az eljárás fájdalommal ugyan nem jár, de természetesen kellemetlen az egyébként is nyűgös picik számára, így nagy segítség, hogy a digitális hőmérő a mérés végeztével csipogással jelez. Így elkerülhetjük, hogy a mérést –elegendő idő hiányában- esetleg újból meg kelljen ismételnünk. Nagyon fontos, hogy a gyermeket mérés közben megnyugtassuk, nehogy valamilyen sérülést okozzunk. Ezt segíti, ha hajlékony végű hőmérőt használunk.
Nagyobbacska gyermekeknél a hőmérőt tehetjük a hóna alá is. A gyermeket célszerű az ölünkbe ültetni, így mérés közben mi is segíthetünk a hőmérőt megfelelően a helyén tartani.

Fülhőmérő:
A digitális hőmérőnél valamivel költségesebb beruházás a fülhőmérő vásárlása. A fülhőmérő esetében a mérés a külső hallójáratban történik, ahol a hőmérők infravörös feje egy másodperc alatt három mérést végez, majd a legmagasabb értéket jelzi ki. Fontos, hogy a mérés csak akkor lesz pontos, ha elsajátítjuk a megfelelő technikát. Kicsik mérésénél mindig húzzuk hátra a fülkagylót. A fülhőmérő csecsemőknek körülbelül fél éves korban használható először. Fontos tudnivaló még, hogy használata középfül-gyulladás esetén gyakran fájdalmat okoz és magasabbat mér, mint a valódi testhőmérséklet.

Folyadékkristályos lázmérő:
A kicsi, hőérzékelő szalagot a gyermek homlokára helyezve olvashatjuk le az eredményt. A szalag gyors és könnyen kezelhető, de nem pontos, mert inkább a bőr, mint a test hőmérsékletét méri.

Hőmérő cumi:
Látszólag egyszerű és gyors módja annak, hogy megmérjük a gyermek hőmérsékletét, azonban nem megbízható. A hőmérős cumi segítségével csak megközelítő hőmérséklet értéket kaphatunk.

Mivel csillapítsuk?

A magas láz (39 fok feletti) rendkívüli mértékben megterhelheti a szervezetet. Különösen érvényes ez a csecsemőkre. Esetükben a gyors és hatékony lázcsillapítás elengedhetetlen.
Lázcsillapításra a leggyakrabban paracetamol, amidazofen vagy szalicilát (Aspirin) tartalmú gyógyszereket használunk, amelyek a gyógyszertárakban vény nélkül kaphatók. Lehetőleg egyszerre csak egyfajta gyógyszert adjunk a gyermeknek, mert lehet, hogy a 2 gyógyszernek eltérő a neve, de azonos a hatóanyaga. Így akár túl is adagolhatjuk a lázcsillapítót, aminek komoly következménye lehet.

38 fok feletti testhőmérséklet esetén javasolt a hűtőfürdő vagy hideg vízzel történő tusolás. Hűtőfürdőhöz a gyermeket ültessük testhőmérsékletű (ez láz esetén 38-39 fokot jelent), mellig érő vízbe, amit folyamatosan hűtsünk le, míg langyos nem lesz, s eközben folyamatosan locsolgassuk.

38,5-39 fok között alkalmazhatunk törzsborogatást, 39 fok felett a teljes test borogatása javasolt. Törzsborogatásnál a gyermek mellkasára, testborogatásnál a fej kivételével az egész testére szobahőmérsékletű, vizes borogatást tegyünk, s ezt időközönként cserélgessük, míg a testhőmérséklete nem csökken. A gyermeket betakarni nem kell ilyenkor, mert az a hőleadást akadályozza.

Lázzal kapcsolatos tények és tévhitek:

A lázat azonnal le kell húzni!
Ez nem minden esetben igaz. Kérdés, hogy mennyire, és milyen hamar kúszott fel a hőmérő higanyszála. Ha nem túl magas a kicsi láza, illetve viszonylag lassan emelkedett a testhőmérséklete; nem érdemes rögtön lázcsillapítót adni. A vírusos/bakteriális eredetű megbetegedések kórokozói rendkívül hőérzékenyek – az elsietett lázcsillapítás csak gátolná a szervezet természetes védekező-mechanizmusát. Más a helyzet a magas vagy hirtelen felszökő láz esetében, amely már semmiképp sem tekinthető az immunrendszer betegségre adott egészséges reakciójának. Ilyenkor mihamarabb le kell húzni a lázat. Az egyik leghatásosabb megoldás a hűtőfürdő; amikor is kellemes (test)hőmérsékletű fürdővizet engedünk – olyat, amibe még szívesen beleül a gyerkőc – majd ehhez engedjük fokozatosan, az apróság tűrőképességének megfelelően a hideg vizet. Mindezt lázcsillapító kúp beadásával is kombinálhatjuk.

Láz ellen hidegvizes borogatás…
Amellett, hogy meglehetősen kellemetlen, fölösleges is hidegvizes borogatással kínozni a kicsit, elég, ha jóleső, langyos borogatást teszünk a törzsére.

Alaposan be kell takarni!
Az állig húzott paplan épp a kívánt hatás ellenkezőjét éri el, magyarán segíti a szervezet hőtermelését. Ha (már) melege van – vagyis a láz elérte a tetőfokát, és nem emelkedne tovább - a kis beteg ösztönösen tiltakozni fog a meleg takaró ellen, ne is erőltessük.
Természetesen ha fázik, rázza a hideg, igény szerint, alaposan takargassuk őt be.

A lázas gyereknek ágyban kell feküdnie!
Részben igaz. Nem árt, ha ágyban van és pihen, de ha kedve tartja, nyugodtan felülhet és játszhat, rajzolhat, gyurmázhat, stb. - a közérzetének is jót tesz, ha elterelődik a figyelme a betegségről.

Láz a védőoltást követően:

Erősen megoszlik a gyermekorvosok véleménye abban a tekintetben, hogy MIKOR gondoskodjunk lázcsillapításról. Az egyik verzió, hogy a lázgyanús védőoltások után azonnal adjunk be lázcsillapítót a picinek, mintegy megelőzésként, a másik álláspont szerint pedig inkább várjuk ki, hogy valóban szükséges-e a gyógyszer (belázasodik-e a baba vagy sem).

Sok szakember úgy véli, érdemes ez utóbbi mellett dönteni (vagyis várni); az oltásra adott reakcióból következtetni lehet arra is, hogy hogyan reagálna a gyermek egy tényleges megbetegedésre.

A rubeola, a szamárköhögés vagy a kanyaró elleni oltásokat gyakran követi láz. A tuberkolózis és a gyermekbénulás elleni vakcina szerencsére csak nagyon ritkán vált ki hasonló állapotot, és a védettség bármiféle gond vagy szövődmény nélkül, gyakorlatilag észrevétlenül alakul ki.

Az oltás után körülbelül 3-4 órával számíthatunk a láz jelentkezésére, egy-két napig tarthat a kellemetlenség.

Lázgörcs - tünetek, teendők, okok:

Általában vírusfertőzés okozta láz következtében lép fel, ijesztően hasonlít egy epilepsziás rohamhoz, de (szerencsére) semmi köze hozzá. Jellemzően kisgyermekeknél fordul elő, ha lázuk túl hirtelen vagy túl magasra szökött fel.

Tünetek:
Elkékülés, szemek fennakadása, rángatózás (lehet részleges vagy egész testre kiterjedő).

Teendők:
Fektessük a gyermeket az oldalára, de ne tegyünk semmit a szájába! Várjuk ki, amíg a roham elmúlik – 2-3 perc -, majd hívjunk orvost!

Próbáljuk meg mihamarabb lehúzni a lázat!
Az egyik leghatásosabb módszer a fokozatos hűtőfürdő: a gyermek testhőmérsékletével nagyjából azonos hőmérsékletű fürdővízzel kezdjünk, majd fokozatosan engedjünk a kádba a hideg vizet. Bár nem túl kellemes - a gyerkőc biztosan nem lesz boldog tőle – de így pillanatok alatt lehúzhatjuk a lázát, és ez a legfontosabb!
Alkalmazhatunk hűtő borogatást is, valamint mindkét variációt kombinálhatjuk lázcsillapító kúp beadásával (ajánlott!).

Okok:
Leggyakrabban valamilyen vírusos fertőzés kiváltotta magas vagy hirtelen emelkedő láz a felelős, de ritkán előfordulhat, hogy a kombinált - kanyaró-mumpsz-rubeóla elleni - védőoltás beadása után jelentkezik a roham.

Szerző: Budai Allergiaközpont - Babásmamás.hu

Kapcsolódó cikkeink