Nem kell kettő helyett enned...
Várszegi Viktória
2015. január 9.

A kismamák akár 20 százalékkal is csökkenthetik a túlzott elhízás kockázatát, ha átváltanak az alacsony glikémiás indexű ételek fogyasztására. A British Medical Journalban megjelent kutatás szerint aki az addig megszokott étrendjét folytatja terhessége alatt is, annak 48 százalék az esélye arra, hogy a kelleténél több kilót szed magára.

Fotó: springbabyspringmama.com

Mi az a Glikémiás Index (GI)?

Ha valaki fogyni akar, vagy csak szeretné megtartani jelenlegi testsúlyát, akkor az enni- innivalók zsír- és kalóriatartalma mellett oda kell figyelni az adott termék glikémiás indexére (GI) is.

A glikémiás index egy számérték, mely azt jelzi, milyen gyorsan/lassan szívódik az egyes ételféleségekben található szénhidrát. Az alacsony GI-vel rendelkező élelmiszerekben található szénhidrátok lassan szívódnak fel, ezáltal hosszan tartó telítettség érzést biztosítanak, vagyis fogyasztásuk után lassabban éhezünk meg újra. Továbbá az étkezések után kevesebb glükóz kerül a véráramba, ennélfogva a hasnyálmirigynek is kevesebb inzulint kell termelnie ahhoz, hogy a glükóz a sejtekbe épülhessen. És ami a lényeg: ha kevesebb inzulint termelődik, kevesebb zsír is raktározódik a szervezetben!

Alacsony glikémiás index, kevesebb hízás

A túlzott súlygyarapodás valószínűséget 38 százalékra lehet csökkenteni alacsony glikémiás indexű ételeket tartalmazó diétával. A Dublini Egyetem és az Ír Nemzeti Szülészeti Kórház kutatói a rendelkezésükre álló adatokból megállapították, hogy a terhesség előtti ételeiket fogyasztó kismamák átlagosan 13,7 kg-ot híztak, míg az alacsony(abb) glikémiás indexű diétát követő kismamák ennél valamivel kevesebbet szednek fel.

Ideális esetben maximum 10-12 kilót "illik" hízni a terhesség alatt:
- a baba kb. 3000-4000 gramm,
- a terhesség alatt a méh izomzata megvastagodik, ami plusz 900 grammot jelent,
- a méhlepény súlya kb. 600 gramm,
- melleid is megnőnek, a teltebb dekoltázs 400-500 gramm többletet eredményez,
- bármilyen meglepő, a vér mennyisége is megnő a testedben, ez kb. 1200 gramm,
- "extra" folyadékok is keletkeznek – a magzatvíz és vízvisszatartás miatt -, mindez nagyjából 2600 gramm
- és felszedsz egy kis testzsírt is a terhesség alatt, hogy legyen némi energiatartalékod a szoptatáshoz, ez olyan 2500 gramm.

Teljes kiőrlésű gabnák, barna kenyér és barna rizs

A kutatást az Ír Egészégügyi Kutatási Tábla finanszírozta, és 800 olyan kismama vett benne részt, akiket több éven át a Dublini Nemzeti Szülészeti Kórházban kezeltek. Közülük kiválasztottak 400 nőt, akik alacsony glikémiás indexű ételekre álltak át. Teljes kiőrlésű gabonákat, barna kenyeret és barna rizst ettek a magas glikémiás indexű fehér rizs, fehér kenyér és kukoricapehely helyett, illetve a bevitt kalóriamennyiség csökkentésére is biztatták őket. Az anyák a terhesség korai szakaszától felvilágosító foglalkozásokon vettek részt, ahol megismerhették a terhesség alatti általános egészséges táplálkozási szokásokat és az ételek glikémiás indexét, emellett táblázatokat és egyszerű recepteket is kaptak. A 28. és 34. héten ismét találkoztak a dietetikussal, hogy átismételjék a tudnivalókat, és feltehessék kérdéseiket. Az érintett kismamák szerint könnyű volt betartani az étrendet, és az alapanyagok beszerzése sem okozott nekik különösebb nehézséget. A többi 400 nő az addig megszokott ételeket ette továbbra is. 

Mind a 800 résztvevő súlyát és BMI-jét megmérték a kutatás kezdetén. A 28. héten ezt megismételték, és megmérték mellé vércukorszintjüket is. Ugyanez megtörtént a 34. és 40. héten is. "Az alacsony glikémiás indexű diétára fogott nők visszajelzései szerint az étrendet könnyű volt betartani, a hozzávalókat is egyszerű volt beszerezni. 80 százalékuk szinte teljesen maradéktalanul be is tartotta az utasításokat" - foglalta össze McAuliffe professzor.

Szerző: Medipress Hírszolgálat - Babásmamás.hu

Kapcsolódó cikkeink