Őssejt - a jövő záloga
Várszegi Viktória
2012. április 10.

A brit Independent magazinnak nyilatkozó orvosprofesszor, Paolo Macchiarini szerint hamarosan megoldódhatnak a donorkereséssel kapcsolatos problémák, ugyanis a megbetegedett vagy sérült szerveket a betegek pótolhatják a saját őssejtjeik segítségével növesztett, mesterséges szervekkel is. Nem lesz szükség donorra, kizárható lesz a kilökődés veszélye, és a betegeknek nem kell életük végéig a kilökődést gátló gyógyszereket szedniük.

Az új eljárás lényege, hogy állati eredetű szervekből előbb eltávolítják az összes sejtet, majd ezek helyére beillesztik a páciens őssejtjeit. A sejtek ezt követően transzplantációra alkalmas, funkcionáló szervet építenek.

A módszert korábban már sikerrel alkalmazták viszonylag összetett szervek, például légcső, nyelőcső és vázizmok helyreállítására vagy előállítására mind állatok, mind emberek esetében. A professzor szavait támasztja alá, hogy ő maga és csapata 2008-ban, Barcelonában már sikerrel hajtott végre olyan műtétet, amelynek során egy harmincéves nő testébe ültettek be a saját őssejtjeiből előállított légcsövet. A légcső egy donortól származott, ebből távolították el az összes élő sejtet és pótolták a páciens csontvelőjéből származó őssejtekkel, amelyek amolyan „bioreaktorként” újraépítették a szervet. Két évvel később, egy brit orvoscsapat támogatásával Macchiarini egy szűk légcsővel született tízéves fiút mentett meg hasonló módszerrel. Ez az eljárás annyiban különbözött az előzőtől, hogy ezúttal a szervet rögtön az őssejtkezelés után beültették, így a szervfejlődés folyamata a fiú testében ment végbe.

A professzor elismerte, hogy a porcos légcső reprodukálása egy viszonylag egyszerű feladat – az összetettebb szervek, mint amilyen a tüdő, máj vagy vese jóval komolyabb kihívás elé állítja a tudományt. Mindazonáltal, már ezen a területen is történt előrelépés: kutatók egerek tüdejéből távolították el a sejteket majd pótolták patkányokéval. Az újranövesztett, majd a patkányba beültetett szerv órákig funkcionált.

Macchiarini mégis arra figyelmeztetett, hogy számos akadályt kell még legyőzni a módszer tömeges alkalmazásáig, amelyek között van technikai jellegű, pénzügyi és etikai. „Óriási a nyomás, hogy minél előbb előálljunk egy megbízható és biztonságos terápiával, és nagy a kísértés, hogy ezt idejekorán meg is tegyük. Sokan vannak betegek és orvosok, akik türelmetlenül várnak bármilyen bejelentést, ami reményt adhat számukra a gyógyulásra. (..) Ha a tudományos kutatás tovább folytatódik és az etikai kifogásokra is sikerül megnyugtató válaszokat találni, a módszerünk megfelelő kiindulási alap lehet a szervek és szövetek rutinszerű előállításához, ami a jövőben bevett terápiává válhat” - mondta az Idenpendentnek nyilatkozó Macchiarini professzor.

A cikk eredetije a brit The Independent c. magazinban jelent meg a közelmúltban.

Kapcsolódó cikkeink