Őssejthírek
Várszegi Viktória
2012. április 18.

Őssejtekkel a vérrög okozta agykárosodás ellen

Los Angeles-i kutatók a vérrög miatt bekövetkező agyvérzés okozta agykárosodás helyreállítása érdekében vetettek be sikerrel őssejteket – erről számolt be a közelmúltban az amerikai ABC tévécsatorna. A páciensek saját csontvelőjéből származó őssejteket a sérült agyterületre egy ágyéktájéki injekcióval juttatták be, majd ezek feltehetően "megtanították" az agyat arra, hogyan gyógyuljon meg.

A csontvelő őssejtjeiről:

A köldökzsinórvér őssejtjeihez hasonlóan a felnőtt csontvelő őssejtjei is képesek különböző funkciójú sejtekké, szövetekké alakulni a megfelelő környezetben - azonban ezek a sejtek egyidősek a donorral, így általában alacsonyabb élettartam és rosszabb osztódási képesség jellemzi őket, mint a köldökzsinórvér szintén multipotens - azaz gyakorlatilag bármilyen sejtté vagy szövetté alakulni képes - őssejtjeit.

A csontvelőből származó őssejtek tehát pontosan annyi idősek, mint a donor; ezzel szemben, a köldökzsinórvér őssejtjei - mivel a születés pillanatában tárolták el azokat – gyakorlatilag nulla évesek, előnyeik is ebből adódnak. Az élet során rengeteg fertőző betegséggel találkozik szervezetünk, és ezeknek a vírusoknak a lenyomatait ott hordozzuk magunkban, többek között a csontvelőben található őssejtjeinkben is. Ezért van az, hogy tíz csontvelőből származó minta közül, négyet eleve lehetetlen beültetni a gyógyítandó szervezetbe (ugyanez az arány a köldökzsinórvér eredetű őssejt esetében 0,1%!). A harmadik óriási előny pedig akkor mutatkozik, amikor "idegennek" kell beültetni az őssejteket. A köldökzsinórvérből nyert őssejtek nagyon fiatal, ún. naiv sejtek, ezért a szervezet sokkal könnyebben befogadja őket. Az "adó" és a "kapó" fél egészen távoli rokonsága esetén is sikerrel zárul az eljárás, míg a csontvelő őssejtjeinek transzplantációjakor ez sokkal kényesebb ügy.

A klinikai tesztet megelőző egérkísérletek során az agyi motoros funkciók 40 százalékos javulását tapasztalták a kutatók az őssejtterápiát követően. A tíz beteg bevonásával végrehajtott teszt biztató eredményeket hozott: az egyik páciens radikális állapotjavulásról számolt be a televíziónak. A klinikai vizsgáltok második szakaszában már legalább 100, ischaemiás agyvérzést elszenvedett beteg részvételével számolnak.

Egy agyvérzés során minden percben körülbelül kétmilliónyi agysejt pusztul el, ami súlyos, gyakran marandó fogyatékosságot, általában mozgás- és beszédzavarokat okoz. Jelenleg a fizikoterápia az egyetlen módszer, amellyel az orvosok igyekeznek legalább részben helyreállítani a károsult motoros funkciókat.

A híradás az ABC (KABC – LOS ANGELES, CA) tévécsatornán hangzott el a közelmúltban.

A kötőszöveti őssejtek a gerincsérüléseket is gyógyíthatják

A csontvelőből származó kötőszöveti (mezenchymális) őssejtek felgyorsítják a gerincvelő-sérülések gyógyulását.

A New Jersey-beli gyógyszerészeti és fogászati egyetem kutatói a Stem Cells and Development című tudományos szaklapban megjelent tanulmányukban azt állítják, hogy a felnőttektől származó mezenchymális őssejtekkel hatékonyan kezelhetők a gerincvelő-sérülések.

A kutatók először genetikailag módosított zebrahal embriókon vizsgálták az emberi mezenchymális őssejtek hatásmechanizmusát a gerincvelő-sérülések gyógyításában. A kísérleti eredmények szerint a mezenchymális őssejtek nem csak elősegítik a sérült gerincvelő gyógyulását, hanem le is rövidítik a gyógyulási időt.

Mi az a mezenchymális őssejt?

A köldökzsinór saját szövete, az ún. Wharton kocsonya nagy számban tartalmaz mezenhimális őssejteket – azaz olyan multipotens (mindenre képes) őssejteket amelyek a legkülönbözőbb specializált sejteket képesek létrehozni, mint például: csont-, porc-, szívizom-, zsír- és idegsejteket, sőt inzulint termelő sejteket is. Lényegében a felnőtt emberi szervezet összes sejttípusa kialakítható belőlük. A fő különbség a köldökzsinórvér, illetve a köldökzsinór saját szövetében található őssejtek között az, hogy míg maga a köldökzsinór jellemzően mezenhimális őssejteket tartalmaz, addig a köldökzsinórvérben egyéb multipotens őssejtek is találhatóak. Levételük, és megőrzésük azért fontos, mert mind jelenlétükkel, mind számukkal egy esetleges felhasználás során erősíthetik a köldökzsinórvér őssejtek hatását.

"Habár a mezenchymális őssejteket többnyire a sérült szövetek pótlására használják, ezek a sejtek alkalmasak arra is, hogy az endogén (tehát a szervezetben keletkezett) sejteket a gyógyító folyamat felgyorsítására késztessék. Az őssejtek immunszupresszív tulajdonsága ugyanakkor segít meggátolni gyulladás kialakulását a gyógyulás közben." - nyilatkozta a tanulmány egyik szerzője.

A cikk eredetije Medical News Today-ben jelent meg.

Kapcsolódó cikkeink