Terhesség: tények és tévhitek
Várszegi Viktória
2009. február 28.

Fontos természetesen, hogy a kismama megbeszélje orvosával a testedzéssel kapcsolatos kérdéseket, de az alábbiakkal minden bizonnyal eloszlathatunk néhány általános tévhitet.

– A kismama pulzusa ne haladja meg a 130-at. Ez nem igaz, nincs ideális pulzusszám minden várandós nő számára.

– A hasizmok edzése nem biztonságos. Tévhit. A terhesség alatt végig ajánlatos edzeni a hasizmokat éppúgy, mint a medencefenék izmait. Ez segít a szülésnél és a gyermekágy idején is. Kerülendők az első trimeszter után viszont a hanyatt fekve végzett gyakorlatok, helyettük állva vagy ülve végezzük ezeket.

– Ha korábban is futott valaki, a terhességben is folytathatja. Ez igaz. Ha valaki egészséges, és már korábban is megszokta a futást, semmi akadálya. De senki se várja el önmagától a korábbi eredményeit, nem kell ilyenkor rekordot dönteni.

– A terhesség alatt gyakoribban a sportsérülések. Igaz. A szervezet ilyenkor egy relaxin nevű hormont termel, amely segít az ízületek fellazításában, ezért nagyobb a sérülések kockázata is.

– Nem minden gyakorlat biztonságos a terhesség alatt. Igaz. Az egyensúlyozással járó mozgásformák, a kerékpározás vagy a síelés például, vagy az ütközéssel járó sportok, mint a futball, kockázatosak lehetnek a terhesség alatt.

– Ha túl sokat edz valaki, a magzattól vonja el a tápanyagot. Nem igaz. A baba megkap mindent, amire szüksége van. Étkezzen gyakran, kisebb adagokban, hogy a mama se szenvedjen hiányt.. A terhesség alatt is testedzést végző nők újszülöttei kisebb súlyúak lehetnek, de a szerveik mérete és fejkörfogatuk normális.

– Ha a terhesség alatt nem sportoltam, nem most van itt az ideje elkezdeni. Nem igaz. Természetesen nem kell túlzásba vinni, de ez nem jelenti azt, hogy a kilenc hónapot a kanapén üldögélve töltse valaki. A napi séta vagy úszás is csodákat tehet.

– Ha valami aggodalomra okot adó jelet észlelünk, abba kell hagyni a sportolást. Ez sem igaz. Természetesen azonnal hagyjuk abba a testedzést, ha fájdalmat, vérzést észlelünk vagy szédülünk, émelygünk, de ez nem jelenti azt, hogy többé ne mozogjunk. Ilyenkor beszéljünk az orvossal, és kérjük ki a tanácsát a továbbiakat illetően.

A következő figyelmeztető jelekre haladéktalanul keressük fel az orvost: hüvelyi vérzés, folyadék távozása a hüvelyből, a magzat mozgásának csökkenése, alhasi görcsök, izomgyengeség, a lábszárak duzzanata vagy fájdalma, fejfájás, mellkasi fájdalom, légszomj, szédülés és gyengeség.