Természetes hormonok segíthetik a gyermekáldást
Várszegi Viktória
2013. június 25.

Forradalmi áttörés következhet a meddőségi beavatkozások történetében: a napokban megszületett az a brit kisfiú, akinek édesanyja egy olyan speciális mesterséges megtermékenyítési eljárás segítségével esett teherbe, ahol gyógyszerek helyett a nemrégiben felfedezett természetes hormont, az ún. csókpeptidet alkalmazták a petefészek stimulációjára – számol be a sikerről a The Guardian Online.

IVF-kezelés kockázatok nélkül

A 3400 grammos kisfiú egészséges, édesanyja a londoni Hammersmith Kórház és az Imperial College kísérleti IVF (mesterséges megtermékenyítési) kezelésén vett részt. Az itt végrehajtott új eljárás lényege, hogy nem alkalmaznak hagyományos gyógyszereket a beavatkozás során, a petefészkek stimulációja kizárólag természetes úton történik. A közelmúltban felfedezett ún. csókpeptid egy – a szervezetben egyébként is megtalálható – fehérje, amely megóvja a petefészkeket az akár súlyos következményekkel járó túlstimulációtól. Utóbbi probléma elsősorban a policisztás ovárium szindrómában (PCOS) szenvedő nőket érinti (a PCOS jelenleg az esőszámú meddőségi okok között szerepel, a felfedezés jelentősége többek között ezért is megkérdőjelezhetetlen – a szerk.).

"A peptid alkalmazása hatékonynak bizonyult az IVF-kezelésben részesülő nőknél, mert természetesebb módon stimulálta a hormontermelést, az eredmény pedig egészséges csecsemő lett" – ismertette a sajtóval a kutatás vezetője, professzor Waljit Dhillo az eredményeket.

Fotó: The Guardian Online

A klinikai tesztek eredményei alapján úgy tűnik, az eljárás minden eddiginél magasabb sikermutatóval rendelkezik, egyúttal minimálisra csökkenti az esetleges szövődmények kockázatát. Ez utóbbi okokból – bár eredetileg a veszélyeztetett csoportba tartozó nők kezelési alternatívájaként fejlesztették ki – minden IVF-kezelésben részesülő nő számára biztonságos megoldást jelenthetne a módszer.

"A nők egyike sem tartozott a kockázati csoportba, hiszen a kutatás azt vizsgálta, a természetes hormon elég hatékonyan helyettesíti-e a hagyományos gyógyszert. A veszélyeztetett csoportot, amelynek a legtöbbet segíthet az új eljárás, egy következő kutatás során fogjuk megvizsgálni" – jegyezte meg Geoffrey Trew, a londoni Hammersmith Kórház szakorvosa.

Biztató eredmények

A jelenlegi vizsgálatban 30 nő vett részt, a petesejtérlelés mindössze egyiküknél nem járt sikerrel, 28 esetben fejlődött ki az embrió, valamint 12 nappal a beültetés után 11 nőnek lett pozitív a terhességi tesztje.

A kutatás anyagi hátterét a brit Orvosi Kutatási Tanács és a Nemzeti Egészségkutató Intézet biztosította, gyógyszeripari cégek nem támogatták.

Az MTI tudósítása nyomán.

A The Guardian eredeti cikke itt olvasható: http://www.guardian.co.uk/society/2013/jun/18/hormone-breakthrough-fertility-kisspeptin?INTCMP=SRCH

Kapcsolódó cikkeink