Tudomány: őssejtek segítségével készítenek porcokat
Várszegi Viktória
2014. január 10.

Amerikai tudósok őssejtek segítségével állítottak elő élő, szintetikus porcokat. A jövőben ezek válthatják fel a jelenleg használatos műanyag és fém porc implantátumokat, így kisebb műtéti beavatkozással jobb eredmény érhető el az ízületi gyulladás kezelésében.

Az ízületi gyulladás, népies nevén köszvény, egy fájdalmas betegség, amely milliók életét keseríti meg idős korban. Amerikai tudósok – az észak-karolinai Duke Egyetem kutatói – őssejtek segítségével olyan mesterséges ízületi porcot alkottak, amely a hagyományos terápiánál jóval enyhébb beavatkozást tesz csak szükségessé, és egy új, élő szövet szemben a jelenleg használatos műanyag és fém implantátumokkal.

A kutatók hajszálvékony szálakból összefonódó mesterséges szövetet alkottak, amelybe őssejteket fecskendeztek. Egy speciális gélbe áztatva a szövet körül nemsokára élő, néhány milliméter vastag, hisztokompatibilis, élő porc alakul ki. Ennek beültetéséhez kizárólag a sérült porcrészt kell eltávolítani, az idővel szervesülő új porc az eredetihez hasonló teherbírású, és megóvja az ízületnél találkozó csontfelületeket.

Az idősek körében rendkívül gyakori ízületi gyulladást jelenleg az elhasználódott, sérült porc teljes eltávolításával, és műanyag vagy fém implantátum beültetésével kezelik. Maga a műtét gyakran fájdalmas és az implantátumok, bár enyhítik a panaszokat, továbbra is fájdalmakat okoznak és mozgásukban korlátozzák a pácienseket. Az új, szintetikus porcot alkalmazó módszer hatékonyságát és biztonságosságát jelenleg állatkísérletekben vizsgálják.

Kapcsolódó cikkeink