Visszafordítható lehet a női meddőség
Várszegi Viktória
2013. október 1.

Amerikai és japán kutatók új eljárást dolgoztak ki korán meddővé vált nők petefészkének újraindítására - az új technológia már bizonyított: megszületett az első gyerek, és egy újabb baba érkezését is várják!

A PNAS-ban megjelent tanulmányban bemutatott eljárás lényege, hogy az orvosok eltávolítják a meddővé vált nő petefészkét, vagy annak egy részét. A kutatók ezután laboratóriumban aktiválják a méh alvó tüszőit, majd visszaültetik a szövetet a méhkürt közelébe. Ezután hormonterápia következik: ez petesejttermelésre stimulálja a petefészket.

Már most működik

A kaliforniai Stanford Egyetem és a kavaszaki St. Marianna Egyetem kutatói az új eljárásba 27 nőt vontak be, akiknél 30 éves kor körül lépett fel korai petefészek-elégtelenség. A nők átlagosan 37 évesek voltak, és már hat éve nem menstruáltak.

A kutatók az eltávolított petefészkekben vagy azok darabjaiban hátramaradt tüszőket találtak. 13 nőnél ezek korai petesejteket tartalmaztak. A laboratóriumi kezelés után 8 nőnél figyeltek meg tüszőnövekedést, és 5 nőnél kifejlett petesejt alakult ki. A kutatók ezeket eltávolították, majd lombikban megtermékenyítették a partnereik spermájával. Az embriót ezután lefagyasztották, majd visszaültették a méhkürt közelébe.

A kísérletben részt vevő nők közül az egyik már fiút szült, és egy másik is gyereket vár.

23-30 százalékos hatékonyság

A korai petefészek-elégtelenség a nők egy százalékát érinti; ők azok, akiknél a petefészek 40 éves koruk előtt hagy föl a normális működéssel (ilyenkor a két petefészek elégtelenül működik, nem termelnek elég ösztrogént).

Aaron Hsueh, a Stanford Egyetem professzora szerint az eljárást még finomítani kell, de a módszer a becslések szerint az érintett nők 25-30 százalékának segítséget nyújthat. A kutatók úgy látják a módszerrel segíteni lehetne a kemoterápián és sugárkezelésen átesett egykori rákbetegeken, illetve a rendszertelen menstruációjú, 40-45 éves nőkön is.
(MTI)

Kapcsolódó cikkeink